blueslover blueslover
88
BLOG

King Bee

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 0

W kwietniu 1964 roku na Wyspach Brytyjskich, a w maju w USA, ukazał się debiutancki album Rolling Stonesów. Był jednym z najlepiej sprzedających się albumów po obu stronach Atlantyku. W Anglii na 12 tygodni zajął pierwsze miejsce, w Ameryce doszedł do 11 miejsca na liście najlepszych, za to osiągnął tam status złotej płyty.
 
Na tym albumie tylko dwie piosenki były autorstwa zespołu. Stonesi postanowili dzielić się prawami autorskimi i jako autor występował "Nanker Phelge". Był to pseudonim grupowy, pod którym kryli się: Mick Jagger/Brian Jones/Keith Richards/Charlie Watts/Bill Wyman. Nanker Phelge był stosowany w latach 1963-65. Potem już członkowie grupy nie byli tacy solidarni.
 
The Rolling Stones cover The Rolling Stones, album, 1964.
 
Pozostałe 10 piosenek na albumie to kompozycje bluesmanów amerykańskich. Sądzę, że warto by było omówić szerzej cały album, lecz dzisiaj moim celem jest przedstawienie tylko jednego z utworów. Chodzi mi o bluesa
 
(I'm a) King Bee.
 
Autorem utworu jest Slim Harpo.
 
Urodził się jako James Moore w Lobdell w stanie Luizjana. Bluesmani z tego stanu są mniej znani dlatego niewiele wiadomo o jego młodych latach. Był najstarszym z całej czeredy rodzeństwa i wcześnie musiał pracować. Jako nastolatek był woźnicą a trochę później robotnikiem budowlanym. Nie stać go było na gitarę, dlatego jak wielu innych grał na organkach.
 
Po II Wojnie Światowej wyruszył do Baton Rouge. Miasto to było centrum bluesa w Luizjanie. Przyjął pseudonim Harmonica Slim i grał w różnych małych zespołach w barach i na imprezach tanecznych. W Baton Rouge spotkał swojego starszego kuzyna, znanego tam gitarzystę Lightin’ Slima. Lightin’ zaprosił go do akompaniamentu w sesji nagraniowej. Producentem płyty był Jay Miller. Jemu bardzo spodobała się jego gra Harmoniki Slima.
 
W 1957 roku Miller zorganizował mu sesję nagraniową. To on nadał mu nicka Slim Harpo. ‘Harp’ to w slangu harmonijka.
Debiutancki singel zawierał dwa bluesy: omawiany King Beeoraz na drugiej stronie I Got Love If You Want It.
Płyta sprzedawała się bardzo dobrze i zrobiła duże wrażenie na innych bluesmanach. Slimem Harpo zainteresował się sławny Jimmy Reed, który zarekomendował go w Memphis szefom wytwórni Excello Records. Dla tej wytwórni nagrał w latach 60. sporo płyt, wśród których było kilka niezłych przebojów.
 
File:Slim harpo album.jpg
 
Pojawili się harmonijkarze, dla których Slim Harpo był mistrzem godnym naśladowania. W Memphis często z Harpo grał i nagrywał Lazy Lester, najwierniejszy kontynuator jego stylu.
Gdy Harpo zarobił trochę więcej pieniędzy założył małe przedsiębiorstwo transportowe, co zapewniło mu stały dochód i zapewniony byt. Pracę dzielił z występami muzycznymi.
 
Nauczył się grać na gitarze elektrycznej, choć nie osiągnął takiej wirtuozerii jak na organkach. Jego dużym walorem był niezły głos, który potrafił nieźle wykorzystać. Wśród bluesmanów niewielu miało takie warunki głosowe. Slim Harpo był bardzo towarzyskim człowiekiem, otwartym na ludzi i dlatego był bardzo lubiany wśród muzyków.
 
W drugiej połowie lat 60. kiedy blues po kilkuletnie zapaści odżył jego utwory znajdowały się na listach przebojów i to nie tylko Rhythm&Bluesowych ale i Pop, co dla bluesmanów było trudno osiągalne. Związane to było z bardzo rytmicznym i dynamicznym stylem Slima Harpo.
Ten styl podobał się rockmanom. Jego wczesne bluesy wykorzystały np. zespoły: Pretty Things, Yardbirds, ZZ Top.
 
Rolling Stonesi wysoko cenili muzykę Slima Harpo . King Bee z seksualnymi metaforami tekstu nagrali jako pierwsi. Po nich kolejne covery tego bluesa wykonywali Pink Floyd, Muddy Waters, John Belushi, Aerosmith, Greatful Dead. The Doors nagrali King Bee w 1970 roku z Rayem Manzarkiem – wokal i gościnnie z Johnem Sebastianem na harmonijce.
Bill Corgan, wokalista Smashing Pumpkins wykonywał King Bee regularnie podczas swoich występów solowych. Przez wiele lat mieli tego bluesa w repertuarze Mahogany Rush z Frankiem Marino.
 
W 2004 roku King Bee znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Lightning in a Bottle. Grali Steven Tyler i Joe Perry z Aerosmith.
 
 
I’m A King Bee, lyrics
 
Well I'm a king bee
Buzzing around your hive
Well I'm a king bee, baby
Buzzing around your hive
Yeah I can make honey baby
Let me come inside

Well I'm a king bee
Want you to be my queen
Well I'm a king bee, baby
Want you to be my queen
Together we can make honey
The world has never seen

Well, buzz a while...
Sting you bad...

Well I'm a king bee
Can buzz all night long
Well I'm a king bee, baby
Can buzz all night long
Yeah I can buzz better baby
When your man is gone

http://thecherrybombs.com/Shuckin/SlimHarpo2.bmp

Slim Harpo

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura